Prostata odgrywa olbrzymią rolę w życiu zdrowego mężczyzn. Powód: problemy z prostatą są bardzo powszechne, zwłaszcza w podeszłym wieku. Od 70. roku życia zmiany w prostacie są bardziej regułą niż wyjątkiem. Nie jest to powód do obaw, aczkolwiek problemy z prostatą wiążą się z nieprzyjemnymi objawami. Zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na temat prostaty, jej chorób i dolegliwości, a przede wszystkim dostępnych metod rozpoznawania i leczenia.
FUNKCJA PROSTATY
Czym jest prostata i do czego służy? Prostata jest narządem wielkości kasztana i wraz z jądrami stanowi integralną część męskich narządów rozrodczych. Znajduje się poniżej otrzewnej, za spojeniem łonowym, granicząc z pęcherzem moczowym i odbytem. Przez środek prostaty przechodzi cewka moczowa. Czasami prostata nazywana jest również gonadą. Prostata to gruczoł egzokrynowy. Gruczoły egzokrynne to gruczoły, które produkują wydzielinę. Wydzielina jest przenoszona z prostaty do cewki moczowej przy pomocy skurczu mięśni, które towarzyszą wytryskowi. Wydzielina miesza się z plemnikami w cewce, gdzie stanowi około 30% ejakulatu. Ejakulat staje się cieńszy, a sperma bardziej ruchliwa. Prostata odgrywa zatem kluczową rolę w zdolnościach reprodukcyjnych mężczyzny. Testosteron to jeden z męskich hormonów, który stymuluje prostatę i bez którego prostata nie może prawidłowo wykonywać swojego zadania.
ZMIANY, KTÓRE MOGĄ ZAJŚĆ W PROSTACIE
Powiększona prostata jest powszechną chorobą u mężczyzn. W zdecydowanej większości przypadków jest łagodna i nazywana jest łagodnym przerostem prostaty (benign prostatic hyperplasia – BPH). U młodego mężczyzny około 20. roku życia prostata waży około 20 g. Powiększanie się prostaty jest procesem całkowicie normalnym – pod koniec życia mężczyzny jej waga może sięgać nawet 100 g. Wielu mężczyzn w ogóle tego nie zauważa i nigdy nie ma problemów z prostatą, podczas gdy inni uważają ten wzrost za nieprzyjemny. Ze względu na to, iż cewka moczowa przechodzi przez prostatę, powiększona prostata może prowadzić do zwężenia lub nawet zamknięcia kanału moczowego. Utrudnia to wydalanie moczu i wydzieliny z prostaty. Mając to na uwadze nie trudno zauważyć, iż zapalenie prostaty jest częstą przypadłością. Fachowym terminem na to jest zapalenie gruczołu krokowego. Złośliwe zmiany w prostacie występują w podeszłym wieku. Chociaż są one częstą chorobą u starszych mężczyzn, zmiany te nie muszą być powodem do niepokoju. Zapalenie prostaty lub też łagodny przerost prostaty jest łagodnym i nieszkodliwym schorzeniem, nie ma więc potrzeby zakładać najgorszego. Na szczęście, pomimo częstości występowania problemów z gruczołem krokowym, istnieją naturalne suplementy diety, które pozytywnie wpływają na prostatę. Jednym z nich jest Regen50.
Najlepsze sposoby leczenia zapalenia prostaty
OBJAWY POWIĘKSZONEJ PROSTATY, KTÓRE MOGŠ SIĘ POJAWIĆ
Wiele zmian w prostacie nie powoduje dyskomfortu. Występują jednak nieprzyjemne objawy typowe dla zmian w obrębie prostaty. Dotyczy to również:
- Częste oddawanie moczu
- Zwiększona potrzeba oddawania moczu
- Przerywany strumień moczu
- Odczucie poparzenia i ból w podbrzuszu
- Problemy z potencjałem
Jak już wspomniano, wiele z tych dolegliwości pojawia się w wyniku zwężenia cewki moczowej z powodu powiększenia prostaty. Zwężający się cewka moczowa może prowadzić do nieobecności lub nietypowo słabego wytrysku. Młodsi mężczyźni, którzy chcą mieć dziecko z partnerką, mają wtedy problemy z płodnością.
Problemy z oddawaniem moczu są jeszcze bardziej powszechne. Może to być słaby strumień moczu, przerywany strumień moczu lub tak zwany mocz resztkowy, który pozostaje w pęcherzu, co sprzyja rozwojowi bakterii i może prowadzić do zapalenia pęcherza moczowego. To z kolei może być z reguły leczone antybiotykami, ale często się powtarza, jeśli nie jest leczony rzeczywisty spust: powiększona prostata. Regen50 łączy w sobie kilka naturalnych ekstraktów roślinnych, które mogą pomóc zarówno w leczeniu objawów, jak i przyczyn dolegliwości.
BADANIE PROSTATY
Ze względu na liczne nieprzyjemne plotki, wielu mężczyzn niechętnie bada swoją prostatę ze strachu i wstydu. W rzeczywistości badanie jest bezbolesne, wykonuje się je bardzo szybko i – w zależności od wrażliwości – odczuwa się lekki dyskomfort. Najważniejszymi procedurami diagnostycznymi u lekarza są:
- Palpacja – w tzw. cyfrowym badaniu odbytu (DRE) lekarz umieszcza palec z małą ilością wazeliny lub lubrykantu w odbycie. Końcówka palca z łatwością dociera do prostaty i w ciągu kilku sekund lekarz może wyczuć powiększenie lub guzek.
- Ultrasonografia – Ultrasonografia rektalna (TRUS) jest również wykonywana przez odbyt. Badanie trwa zaledwie kilka minut.
- Badanie krwi – tu m.in. określa się wartość PSA. Jest to ważny marker nowotworowy i wskazuje, czy mamy do czynienia ze złośliwą chorobą prostaty. Wielu lekarzy określa tę wartość nie tylko w przypadku pilnego podejrzenia, ale także jako środek zapobiegawczy, aby móc z całą pewnością wykluczyć choroby nowotworowe.
- Biopsja gruczołu krokowego – badanie to jest wykonywane znacznie rzadziej i tylko w przypadku wystąpienia innych nieprawidłowości i pilnych podejrzeń. Obejmują one wysoki poziom PSA, nagły wzrost PSA oraz nieprawidłowe wyniki DRE i/lub TRUS.
Lekarz wykonuje wywiad chorobowy pacjenta oraz odnajduje wszelkie zgłoszone przez niego nieprawidłowości, np. objawy zapalenia prostaty.
Kiedy należy wykonać badanie prostaty? Badanie jest pożądane od 40. roku życia wzwyż, zwłaszcza jeśli w rodzinie znane są wcześniejsze przypadki chorób prostaty. W przypadku predyspozycji genetycznych, profilaktyczne przyjmowanie preparatu Regen50 może mieć pozytywny wpływ na kondycję gruczołu krokowego.
JAK NIEBEZPIECZNE MOGĄ BYĆ ZMIANY PROSTATY?
Mężczyźni dotknięci chorobą w większości przypadków albo nigdy nie zauważają zmian w prostacie, albo odkrywają je przypadkowo, na przykład podczas rutynowego badania. Zmiany te są prawie zawsze nieszkodliwe. Tak długo, jak nie powodują dyskomfortu, nie ma potrzeby stosowania terapii.
Często jednak wpływają one na jakość życia. Choć przerost prostaty nie jest niebezpieczny, mężczyźni pragną pozbyć się występujących objawów. Zarówno zapalenie prostaty, jak i łagodny przerost prostaty są najczęstszymi przyczynami problemów z prostatą. Aby poprawić jakość życia i uniknąć pogorszenia się jej stanu, zwykle stosuje się tu pewnego rodzaju terapię. Rak prostaty przeraża wielu mężczyzn i nie należy go lekceważyć, a tym bardziej ignorować postawionej diagnozy. Należy wspomnieć, iż według danych światowych aż 60% mężczyzn powyżej 80. roku życia choruje na raka prostaty. Mężczyźni dotknięci chorobą często nie mają żadnych problemów i nie umierają z powodu raka prostaty, a po latach z innej i / lub naturalnej przyczyny.
JAK LECZYĆ PROBLEMY Z PROSTATĄ?
Przypadkowe wykrycie przerostu prostaty, która nie wykazuje żadnych objawów, często nie wymaga leczenia. Zaleca się jednak monitorowanie postępu rozrostu, aby mieć rozeznanie czy choroba postępuje, a jeśli tak, to jak szybko. Wielu mężczyzn chce zapobiec powiększaniu się prostaty i pojawianiu się kolejnych objawów. Jeśli masz raka, operacja prostaty może być twoim rozwiązaniem. Radioterapia jest również stosowana jako metoda alternatywna lub uzupełniająca i nie jest wymagana żadna interwencja chirurgiczna. Terapia hormonalna i chemioterapia są również możliwe w przypadku poważnej choroby. Ale co zrobić, jeśli problemem nie jest złośliwa zmiana prostaty?
Zapalenie prostaty jest zwykle leczone antybiotykami. Ponadto przepisywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Co pomaga przy przeroście prostaty? Nawet w przypadku łagodnego przerostu, można dokonać redukcji poprzez operację. Zabieg wykonywany jest rzadko. Inhibitory 5-alfa reduktazy hamują produkcję testosteronu, a tym samym wzrost tkanki gruczołowej. Regen50 działa skutecznie przeciwdziałając zmianom w prostacie. Szczególnie obiecujące są fitosterole, które znajdują się w w pyłkach pokrzyw, dyni, życie i liściach palmy sabałowej.
JAK MOŻE POMÓC REGEN50 OD NUTRILAGO?
Regen50 łączy w sobie kilka naturalnych ekstraktów roślinnych, których pozytywny wpływ na prostatę został udowodniony przez naukowców. Kapsułki zawierają skuteczne ekstrakty z pestek dyni, liści palmy i śliwy afrykańskiej. Witamina B6, E i C, a także magnez i cynk dopełniają działanie Regen50. W ten sposób Regen50 działa na kilku poziomach jednocześnie. Obejmuje to wpływ na BPH, przerost prostaty i związane z tym problemy, jak np. zaburzenia erekcji. Co więcej, pomaga utrzymać normalny poziom libido. Regen50 może być bezpiecznie stosowany w celu zapobiegania rakowi prostaty.
Dowiedz się więcej o najczęstszych chorobach gruczołu krokowego>
Najnowsze komentarze