Mężczyźni muszą być bardziej sumienni jeśli chodzi o ich zdrowie, w szczególności te najbardziej istotne. Minęły czasy, kiedy zdrowie mężczyzn było tematem tabu, a mężczyźni wstydzili się dyskutować na ważne tematy dotyczące ich zdrowia i samopoczucia. Jednym z takich tematów jest prostata. Z pomocą Internetu i wpływu przemysłu farmaceutycznego problem ten jest znany, ale czy można zrobić coś więcej? Odpowiedź jest prosta i brzmi: TAK. Musimy edukować społeczność i dzielić się informacjami, aby samotność i wstyd nie były dodatkowymi obawami dla mężczyzn zmagających się z poważnymi chorobami.
CO TO PROSTATA?
Gruczoł krokowy (gr. prostátēs) jest złożoną częścią męskiego układu rozrodczego położoną nisko w miednicy, pomiędzy pęcherzem a odbytem; częściowo otacza cewkę moczową, przewodzącą mocz z pęcherza przez penisa. Funkcja prostaty polega na wydzielaniu lekko alkalicznego, mlecznobiałego płynu, który wraz z plemnikami i płynem nasiennym stanowi zazwyczaj około 30% objętości spermy.
Płyn (wydzielina z prostaty) odgrywa rolę ochronną w żywieniu plemników w drodze do żeńskich komórek rozrodczych w macicy aż do momentu zapłodnienia. Możemy zatem stwierdzić, iż jest to jedna z podstawowych funkcji prostaty ściśle związana z płodnością mężczyzn.
Prostata, jak większość ludzkich organów zmienia się z wiekiem. Niektóre z najczęstszych zmian, które można zaobserwować w gruczołach krokowych i które na ogół zaczynają stanowić problem tuż po przekroczeniu 40-tki to różne formy stanów zapalnych (prostatitis) oraz łagodny przerost gruczołu krokowego (benign prostatic hyperplasia – BPH).
Prostata znajduje się w bezpośrednim kontakcie z cewką moczową i pęcherzem, a zatem odgrywa bardzo ważną rolę w płodności. Nie należy jednak zapominać, iż wiele osób często nie rozróżnia jej roli. Problemy związane z funkcjami układu moczowego, zwłaszcza te związane z męskimi zaburzeniami erekcji, mogą często powodować utratę pewności siebie i zachwiać poczuciem męskości, co prowadzi do odciśnięcia piętna na psychice mężczyzny. W przypadku trudności z oddawaniem moczu lub obaw związanych z problemami z prostatą, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań, tak jak w przypadku innych problemów zdrowotnych. Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka, polegająca na przyjmowaniu nieszkodliwych, specjalistycznych, naturalnych suplementów diety, takich jak REGEN50.
BUDOWA PROSTATY
Oczywistym jest fakt, iż prostata jest typowym męskim narządem. Prostata jest gruczołem wielkości orzecha włoskiego i znajduje się nisko w miednicy, między pęcherzem a odbytem. Z tyłu prostaty znajdują się dwa małe gruczoły nazywane pęcherzykami nasiennymi. Prostata wykonana jest z wielu maleńkich pęcherzyków i kanalików. Jej pierwsze powiększenie następuje na początku okresu dojrzewania i rośnie (ogólnie) aż do 20. roku życia. Drugi etap wzrostu prostaty rozpoczyna się 50. roku życia, kiedy to ok. 35% mężczyzn zaczyna mieć pierwsze problemy z tym gruczołem.
Cewka moczowa jest częścią prostaty. W tej części cewki moczowej znajdują się małe otwory, przez które przechodzą wydzieliny pęcherzyków nasiennych i plemników, łącząc w ten sposób wydzielinę z prostaty – z plemnikami (ejakulat). Jedną z podstawowych funkcji prostaty jest produkcja dużej ilości dla plemników. Wydzielina z prostaty, wraz z pęcherzykami nasiennymi, chroni i pełni funkcję odżywczą dla plemników po drodze do żeńskiej komórki jajowej.
Biorąc pod uwagę, że cewka moczowa przechodzi przez środek gruczołu krokowego, wszelkie większe zmiany w gruczole krokowym (takie jak stany zapalne, zapalenie gruczołu krokowego, łagodne powiększenie i rak) mogą powodować problemy z oddawaniem moczu. Choroby zapalne, takie jak ostre zapalenie gruczołu krokowego, nie są zbytnio spotykane u młodszych mężczyzn, podczas gdy łagodne przerosty gruczołu krokowego (BPH) i inne poważniejsze choroby prostaty zazwyczaj nie pojawiają się przed 50. rokiem życia.
Najnowsze komentarze