Leczenie chorób prostaty jest skuteczne, aczkolwiek konieczna jest szybka reakcja.

Każda z głównych chorób prostaty może zostać wyleczona, nawet rak prostaty, ale jeśli będziesz zbyt długo czekać na operację, lekarstwa lub radioterapię, skuteczność leczenia znacznie spadnie. W przypadku BPH, kilka badań potwierdziło, że istnieje wtórny poziom uszkodzenia pęcherza spowodowany niedrożnością, po którym całkowity powrót do zdrowia staje się mniej prawdopodobny. Jeśli zapalenie gruczołu krokowego staje się przewlekłe, często konieczne jest powtarzanie i przedłużanie procedur leczenia.

Regularna kontrola gruczołu krokowego umożliwia wczesne wykrycie na etapie, na którym możliwe jset leczenie chorób prostaty oraz wdrożenie strategii zapobiegawczych, zmniejszających ryzyko postępu choroby. Dobrze byłoby połączyć kontrolę gruczołu krokowego z regularnymi badaniami zdrowotnymi w celu zdiagnozowania innych potencjalnie niebezpiecznych chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca.

Prostata stanowi klucz do lepszego stanu zdrowia mężczyzn. Mężczyznom po 40. roku życia zaleca się przeprowadzanie corocznych badań lekarskich, które powinny obejmować ocenę gruczołu krokowego, w tym badanie PSA. Jednorazowa kontrola PSA dostarcza cenne informacje, jednak regularne kontrole mają bardziej informacyjny charakter, gdyż pokazują tempo wzrostu PSA. Gwałtowny wzrost PSA można porównać do migającej lampki na desce rozdzielczej samochodu – wskazuje nam, że coś jest nie w porządku. Jeśli zareagujemy w porę, będziemy mogli zapobiec awarii. O wykonanie testu PSA należy ubiegać się samemu, ponieważ lekarze rzadko oferują go z własnej inicjatywy. Sprawdzaj swoje wyniki i śledź je regularnie.

LECZENIE CHORÓB PROSTATY – Alternatywne metody leczenia

Oczywiście wskazane jest przyjęcie zdrowych nawyków, wzbogacając dietę (owoce, warzywa, naturalne suplementy diety) oraz prowadząc aktywny i regularny wysiłek fizyczny. Aktywny tryb życia wiąże się ze zmniejszeniem szans i ryzyka rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. Twoja prostata będzie zatem zdrowa, gdyż to mężczyźni z nadwagą i wyższym poziomem cholesterolu są bardziej podatni na raka prostaty. Zdrowe i zrównoważone odżywianie, wzbogacone o wysokiej jakości naturalne składniki, jest niewątpliwie kluczowym czynnikiem w zapobieganiu i leczeniu chorób prostaty.

BPH jest częściej spotykane u otyłych mężczyzn. Zabiegi chirurgiczne u osób otyłych są znacznie bardziej ryzykowne niż u osób o normalnej masie ciała. Chorobom prostaty, podobnie jak wielu innym, lepiej zapobiegać niż leczyć. Niektóre pokarmy, składniki mineralne i witaminy zapobiegają ewentualnym chorobom prostaty i przyczyniają się do szybkiego i skutecznego ich leczenia.

CYNK

Niedobór cynku jest nieco dziwną przyczyną, jednak może być odpowiedzialny za niektóre problemy z prostatą, jak również za impotencję. Dlatego ważne jest uwzględnienie w diecie dobrych źródeł cynku: np. mięsa, ryb, całych ziaren, a także grochu i fasoli.

Witaminy B6, C i E

Powszechnie wiadomo, że witaminy są jednym z najważniejszych elementów prawidłowego funkcjonowania organizmu i odgrywają kluczową rolę w leczeniu chorób prostaty, dla których szczególnie korzystne jest przyjmowanie witamin z grupy B6, C i E. Witamina B6 redukuje pęknięcia chromosomowe, czym automatycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty. Mimo licznych korzyści dla zdrowia, witamina C ma pozytywny wpływ m.in. na prostatę, wzmacniając odporność i aktywność antyoksydacyjną. Z kolei witamina E jest korzystna dla krwiobiegu (ma właściwości przeciwzapalne). Wszystkie te witaminy powinny być obecne w diecie, a także przyjmowane w naturalnych suplementach diety.

MAGNEZ

Magnez kojarzy się głównie ze zdrowiem kości i pozytywnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy, jednakże minerał ten jest odpowiedzialny za ponad 300 procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Badania wykazały, że dodatkowe spożycie magnezu jest skuteczne w leczeniu wielu chorób, w tym chorób prostaty. Magnez podawany regularnie i w zdrowych ilościach skutecznie pomaga w problemach z powiększoną prostatą (BPH), niektórymi formami zapalenia prostaty, ma działanie przeciwzapalne i usprawnia leczenie chorób prostaty. Magnez można znaleźć w takich produktach spożywczych, jak szpinak, nasiona dyni, migdały, jogurt, awokado, figi, banany; jest powszechnym elementem naturalnych suplementów diety, takich jak REGEN50.

Pomidory (likopen antyoksydacyjny)

Uważa się, że antyoksydanty chronią komórki organizmu przed substancjami powodującymi raka. Głównymi przeciwutleniaczami występującymi w owocach i warzywach są witaminy A, C i E oraz likopen, który można znaleźć w pomidorach. Dwa najbardziej skuteczne przeciwutleniacze to witamina E i likopen. Badania wykazały, że ludzie spożywający dużo pomidorów, są mniej podatni na różne rodzaje raka, w tym raka prostaty. Pomidory są lepiej przyswajalne po lekkiej obróbce termicznej. Lekkie podsmażenie na małej ilości oleju pomaga uwolnić likopen ze skórki pomidora i ułatwia jego wchłanianie.

Palma Sabałowa

Palma sabałowa rośnie w południowo-wschodniej części USA i wykazuje zmniejszenie aktywności 5-alfa-reduktazy, czynników progresji i czynników zapalnych odpowiedzialnych za powszechne objawy BPH. Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine wątpi w skuteczność owocu palmy, jednak wielu pacjentów zaświadczało o skuteczności palmy sabałowej.

Pokrzywa

Pokrzywa jest rośliną, która ma długą historię zastosowania medycznego, zwłaszcza w Europie. Od wieków mężczyźni z problemami z oddawaniem moczu wykorzystywali tę roślinę do leczenia chorób prostaty, bólu dna miednicy, bólu podczas oddawania moczu, a także innych problemów natury urologicznej. Działa uśmierzająco na drogi moczowe, a także pomaga osobom cierpiącym na problemy z prostatą. Pokrzywa, oprócz właściwości przeciwzapalnych, jest również środkiem moczopędnym, co sprawia, że jest doskonałym lekarstwem na problemy związane z prostatą, w tym zapalenie prostaty i powiększenie gruczołu krokowego (łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH). Chociaż można oddzielnie stosować nalewkę z pokrzywy, w połączeniu z innymi lekami i naturalnymi suplementami diety może zdziałać prawdziwe cuda.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia fizyczne są ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju wielu chorób. Ostatnie badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że mężczyźni, którzy ćwiczyli tylko przez 3 godziny tygodniowo, mieli 70% mniejsze szanse na zachorowanie na raka prostaty. Ćwiczenie pomaga również utrzymać odpowiednią wagę, szczególnie w połączeniu ze zdrową dietą.

Tak zwany „piwny brzuch”, tak charakterystyczny dla mężczyzn z nadwagą, jest silnie związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie umiarkowanej aktywności fizycznej przez co najmniej 30 minut, pięć lub więcej razy w tygodniu.

Pamiętaj, że ćwiczenie nie tylko zużywa kalorie, ale także zwiększa tempo przemiany materii do 12 godzin po wysiłku. Dlatego ćwiczenia dwa razy dziennie są szczególnie dobre, jeśli aktywnie starasz się schudnąć.

Palenie tytoniu

Chociaż palenie nie powoduje natychmiastowej choroby prostaty, może prowadzić do raka pęcherza moczowego i nerek, a ponieważ uszkadza naczynia krwionośne, może prowadzić do zmniejszenia erekcji i dysfunkcji seksualnej.

SPECJALISTYCZNE PRODUKTY NATURALNE

Zainteresowanie tą metodą ostatnimi czasy mocno wzrosło, ze względu na jej nieszkodliwość i skuteczność, jeśli chodzi o problemy z prostatą i zaburzeniami erekcji o niskiej lub średniej intensywności. Do najpopularniejszych specjalistycznych suplementów diety, które skutecznie poprawiają funkcjonowanie prostaty i zmniejszają lub całkowicie eliminują problem zaburzeń erekcji należą REGEN50 i REGEN50 STRONG, od znanego niemieckiego producenta naturalnych suplementów diety i kremów Nutrilago®.

Wiele innych uzupełniających się terapii chroni przed rakiem prostaty, lecz brakuje dowodów statystycznych i porównawczych, aby móc zdecydowanie i pewnie polecać je jako formy leczenia. Niektóre z terapii „alternatywnych” opierają się na diecie opartej na nasionach soi, zielonej herbaty, moreli i granatów. Chorzy na raka są bardzo wrażliwi na tzw. terapie „alternatywne”, z których wiele nie ma podstaw klinicznych lub naukowych.

W niektórych przypadkach niektóre z tych alternatywnych terapii mogą być tak samo szkodliwe, jak kolidujące z lekami już przepisanymi przez lekarzy. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek alternatywnej terapii zasięgnąć porady lekarza.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O LEKACH NA PROSTATĘ
OTO LISTA NAJLEPSZYCH NATURALNYCH LEKÓW NA PROSTATĘ >